LatestNews

Samochody osobowe w Polsce

Samochody osobowe w Polsce

Kiedy w Ameryce samochody były już popularne w Polsce dopiero przed wojna zaczęto produkować samochody. W tamtym okresie według statystyk poruszało się po stolicy kraju około 400 samochodów. Samochody w latach dwudziestych nie były produkowane seryjnie ale to właśnie wtedy motoryzacja polska zaczęła nabierać tempa.
W latach trzydziestych w ursusie zaczęto konstruować samochody ciężarowe na licencji włoskiego fiata. Do 1939 roku Polacy opracowali wiele modeli samochodów ciężarowych jednak wybuch wojny zniweczył pany dalszego rozwoju fabryki w Ursusie. Po wojnie okazało się, że przemysł motoryzacyjny w Polsce niemal nie istnieje. Zaczęto wiec budować go od początku.
W odbudowanych po wojnie fabrykach wyprodukowano pierwsze polskie auto- bardzo lubiana przez Polaków Syrenę a niedługo potem na szosy wyjechał Fiat 126p. Fiat 126p lub jak kto woli Maluch był jednym z ulubieńszych samochodów w naszym kraju. Auto było tak popularne, ze dopiero w 2000 roku ostatni zjechał z taśmy produkcyjnej.
Równie chętnie jak do Maluchów Polacy wsiadali do Polonezów- kolejnej rodzimej marki samochodów. Dzisiaj po naszych drogach pędza samochody różnych marek i klas. Od 89 roku w wyniku zmian politycznych w naszym kraju możemy gościć reprezentantów wszystkich uznanych marek samochodów i cieszyć się ich ofertami.

Inne artykuły o motoryzacji i transporcie: