LatestNews

Początki motoryzacji

Początki motoryzacji

W 1875 roku austriacki mechanik Siegfried Marcus przyczynił się do wynalezienia pierwszego pojazdu z silnikiem spalinowym. Zanim to jednak nastąpiło, historia motoryzacji przeżyła kilka innych punktów zwrotnych. Co było najpierw? Najpierw było koło.
Koło wynaleziono około 4000 lat p.n.e., co zapoczątkowało używanie przez człowieka różnych pojazdów kołowych napędzanych siłą zwierząt.
Na pierwszy opis pojazdu bez użycia siły koni trzeba było poczekać do 1472 roku, kiedy to Roberto Valturio przedstawił projekt maszyny wykorzystującej do napędu wiatr. Przełomem jednak okazała się para.
W 1678 ksiądz Ferdinand Verbiest zademonstrował chińskiemu cesarzowi model pojazdu napędzanego parą wodną. Następnie ideę maszyny parowej rozwijali m.in.Richard Trevithick, czy George i Robert Stephensowie.
Od tego czasu motoryzacja nabrała rozpędu: silnik spalinowy, pierwszy samochód ze skrzynią biegów, opona pneumatyczna czy silnik Wankla wdarły się w losy transportu, prowadząc do udogodnień, które mamy teraz.

Inne artykuły o motoryzacji i transporcie: